NVDA NVIDIA Corporation · Technology · NasdaqGS
Анализ от 03.11.2026 17:42 · валута на листинга USD · EUR/USD 1.1199 · изчислени 87 от 89 фактора
🇪🇺 Няма намерен ликвиден листинг на XETRA/Франкфурт със свободни данни – цените в евро са превърнати по курса EUR/USD.
ИЗБЯГВАЙТЕ / НАМАЛЕТЕ – надценена или с червен флаг
Сигнал: SELL / EXIT · Категория: Cyclical · Композитен скор: 75/100
strong_buy · 58 анализатори
Какво се случва
- 💰 Според ансамбъла от 4 модела акцията е силно надценена (справедлива цена ≈ 119.64, MoS -74%). Увереност в оценката: средна – умерено разминаване между моделите (98%).
- 💰 EV/EBITDA е 21.3, P/E 26.3, PEG 0.25.
- 🏆 ROIC е 117.9% срещу цена на капитала ≈ 14.9% – бизнесът създава стойност.
- 🏆 Оперативният марж е 65%, нетният 64%, FCF марж 42%.
- 🛡️ Финансова устойчивост: Piotroski 4.0/9, Altman Z 67.6
- 🛡️ Нетният дълг е -0.2× EBITDA, лихвите са покрити 497×.
- 📈 Приходите растат със 100% годишно (3 г.), печалбата на акция със 204%.
- 📊 Технически: RSI 41, цената е -6.0% спрямо SMA50 и +1.8% спрямо SMA200, ADX 22.
- ⚠️ Риск: годишна волатилност 44%, максимален спад за 2 г. -37%, VaR 95% за месец -13% (CVaR -15%).
- 🚩 Активни сигнали за продажба: accounting_flag, mos_lt_-25.
Миналото – къде сме били
| Период | NVDA | S&P 500 | Euro Stoxx 50 | Над/под S&P |
|---|---|---|---|---|
| 1 мес. | -12.9% | -2.6% | -1.6% | -10.3% |
| 3 мес. | -5.0% | -2.0% | -5.5% | -3.1% |
| 6 мес. | +5.9% | +4.3% | +2.9% | +1.6% |
| 12 мес. | +2.8% | +10.7% | +7.8% | -7.9% |
| 24 мес. | +48.8% | +30.9% | +26.2% | +17.8% |
Доходностите на индексите са в тяхната валута. Относителната сила спрямо пазара показва дали акцията води или изостава.
Бъдещето – 3 сценария до 36 месеца
Плътна линия = минало. Пунктирани: мечи (P10), базов (P50), бичи (P90); оцветената зона е диапазонът P25–P75. Жълта линия = справедлива цена.
| Хоризонт | Мечи (P10) | Базов (P50) | Бичи (P90) | Очаквана възвръщаемост | Вер. печалба | Вер. загуба > 20% | Вер. ръст > 30% | VaR95 / CVaR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 мес. | €163 / $182 -13% | €187 / $209 +0% | €214 / $240 +15% | +1.0% | 52% | 2% | 1% | -15% / -19% |
| 3 мес. | €150 / $168 -19% | €190 / $212 +2% | €242 / $271 +30% | +3.6% | 54% | 9% | 9% | -24% / -30% |
| 6 мес. | €140 / $156 -25% | €195 / $219 +5% | €273 / $306 +47% | +8.4% | 57% | 15% | 20% | -32% / -39% |
| 12 мес. | €119 / $134 -36% | €193 / $216 +4% | €313 / $350 +68% | +12.0% | 55% | 23% | 28% | -43% / -51% |
| 24 мес. | €91 / $102 -51% | €175 / $196 -6% | €342 / $384 +84% | +10.9% | 48% | 36% | 29% | -59% / -66% |
| 36 мес. | €70 / $78 -63% | €158 / $177 -15% | €361 / $404 +94% | +6.0% | 42% | 45% | 26% | -70% / -77% |
Дрейфът комбинира momentum, консенсус и сближаване към справедлива цена, свито към CAPM според увереността в оценката. Волатилността е историческа. Това е вероятностно разпределение, не обещание.
Справедлива цена и зони на действие
€106.82 / $119.64
MoS -74.0% · WACC 14.9% · увереност: средна (умерено разминаване между моделите (98%).)
Диапазон между моделите: €63 / $71 – €174 / $195
| Модел | Тегло | Стойност |
|---|---|---|
| 2-Stage DCF | 40% | €89 / $100 |
| Reverse DCF | 25% | €63 / $71 |
| Мултиплекси | 20% | €174 / $195 |
| Грахам / Линч | 15% | €138 / $154 |
Растеж на FCF (етап 1): 25.0%. Пазарно-имплицитен растеж: 47.1%.
| Зона | Правило | Цена |
|---|---|---|
| Агресивно натрупване | MoS > +30% | до €75 / $84 |
| Натрупване (BUY) | MoS ≥ +20% | до €85 / $96 |
| Задържане / DCA | −10% ≤ MoS ≤ +10% | €96 / $108 – €118 / $132 |
| Частична печалба | цена > FV +25% | над €134 / $150 |
| Изход / хеджиране | цена > FV +40% | над €150 / $167 |
Сега: €185.86 / $208.15
Стратегии – 4 подхода и техният риск
Тествани с 6 000 симулирани ценови пътя (first-passage): вероятност целта да се удари преди stop-а. Размер по половин Kelly (до 5% от портфейла).
Стойностна (Value / Margin of Safety)
Купува се със защитен марж под справедливата цена и се държи до сближаване. Дълъг хоризонт, малко сделки.
Изчакайте цена ≤ 95.71 (MoS ≥ 20%). Сега MoS е -74%.
| Вход | €85.46 / $95.71 |
| Stop-Loss | €64.09 / $71.78 |
| Цел | €106.82 / $119.64 |
| Печалба/загуба (R:R) | 1.0 : 1 |
| Вер. да се изпълни входът | 15% |
| Вер. цел / stop | 34% / 31% |
| Очаквана възвръщаемост | +0.0% |
| Размер по Kelly | 2.6% от портфейла |
Тренд / Momentum (Trend Following)
Купува се в потвърден възходящ тренд, с плаващ stop на 2.5×ATR и цел 2R. Средносрочно, повече сделки, по-ниска успеваемост, по-висок коефициент печалба/загуба.
Златен кръст, цена над SMA200 и ADX > 20.
| Вход | €185.86 / $208.15 |
| Stop-Loss | €171.52 / $192.09 |
| Цел | €214.54 / $240.27 |
| Печалба/загуба (R:R) | 2.0 : 1 |
| Вер. да се изпълни входът | 100% |
| Вер. цел / stop | 40% / 59% |
| Очаквана възвръщаемост | +1.7% |
| Размер по Kelly | 5.0% от портфейла |
Контрариан / Mean Reversion (краткосрочен swing)
Купува се препродадена акция около подкрепа и се продава при връщане към средната. Кратък хоризонт, строг stop.
Не е препродадена (RSI 41). Лимит вход при ~207.25.
| Вход | €185.05 / $207.25 |
| Stop-Loss | €173.58 / $194.40 |
| Цел | €196.53 / $220.10 |
| Печалба/загуба (R:R) | 1.0 : 1 |
| Вер. да се изпълни входът | 90% |
| Вер. цел / stop | 43% / 56% |
| Очаквана възвръщаемост | -0.8% |
| Размер по Kelly | 0.0% от портфейла |
Редовно натрупване (DCA) + доход
Равни месечни вноски за 12 месеца – изглажда входа и намалява риска от лош момент. Подходящо при несигурност.
Препоръчва се само с половин размер: акцията е силно надценена (MoS < −25%).
| Средна цена на входа | €195.69 / $219.16 |
| Вероятност за печалба (12 м.) | 53% |
| Очаквана възвръщаемост | +3.8% |
| Най-лош 5% сценарий | -31% |
| Дивидентна доходност | 0.48% |
12 равни месечни вноски.
Асиметричен модул – Catalyst & Scaled DCA
Цел: 20–40% нетна годишна доходност с 1–2 сделки на година. Акцията минава през 5 филтъра и проверка за реалистичност, а планът за вход/изход се тества с Monte Carlo, за да видим реалния шанс за целта. Сума по плана:
Не си струва
Рейтинг: AVOID · изпълнени проверки 1 от 7 · преимущество спрямо пазара: -8.5% п.п.
- Не влизайте.
- Причина: Beneish M = -1.14 > −1.78 (риск от счетоводни манипулации)
- Ако акцията ви интересува, проследете я за промяна във фундамента.
| Асиметрия R:R ≥ 3:1 (при избрания стоп) реален потенциал -37% до справедливата цена срещу стоп −20% → -1.9:1 | |
| Margin of Safety ≥ 25% MoS -74% | |
| Катализатор (6–12 мес.) Цикличен обрат / разширяване на оперативния марж; Таргет на анализаторите +57% над цената; Предстоящ отчет до 90 дни (времево събитие, не гарантира посока) | |
| Без дисквалифициращи рискове Beneish M = -1.14 > −1.78 (риск от счетоводни манипулации) | |
| Сигнал за Транш 1 (MoS ≥ 20%, RSI < 40) RSI 41, MoS -74% | |
| Нетна очаквана печалба ≥ +8% и стоп ≤ 50% след такси и данък: +1.4% от капитала; стоп в 31% от пътищата | |
| Побеждава пазара (rf + ERP) очаквана нетна +1.4% срещу пазарна ≈ 10.0% годишно → преимущество -8.5 п.п. |
Дисквалификации: Beneish M = -1.14 > −1.78 (риск от счетоводни манипулации)
- Цикличен обрат / разширяване на оперативния марж
- Таргет на анализаторите +57% над цената
- Предстоящ отчет до 90 дни (времево събитие, не гарантира посока) (информативно)
VIX: 20.8 (20-дн. средно 17.6) – без паника на пазара
| Транш | Дял | Сума | Целева цена | Акции | Условие | Цел |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 30% | €3 000 | €185.86 ($208.15) +0.0% | 16.14 | MoS ≥ 20%, катализатор, RSI(14) < 40 | Първоначална експозиция |
| 2 | 40% | €4 000 | €169.66 ($190.01) -8.7% | 23.58 | Тест на институционално ниво | Сваля WAP към локалното дъно |
| 3 | 30% | €3 000 | €156.12 ($174.85) -16.0% | 19.22 | Капитулация – резервно ниво −16.0% (няма подкрепа в диапазона); VIX скок / фалшив негатив без промяна в тезата | Максимален ефект върху средната цена |
| WAP | €10 000 | €169.68 при пълно изпълнение (Σ(P·V)/ΣV) · €176.24 само при Транш 1+2 · €185.86 само Транш 1 → подобрение на средната цена -8.7% | ||||
Акциите са дробни; ако брокерът ви позволява само цели, закръглете надолу и оставете остатъка в кеш. Стопът се избира от три варианта по най-добро съотношение очаквана нетна печалба / опашков риск (CVaR 5%). Нивата на Транш 2 и 3 са пропорционални на стопа, за да остават над него. Всички резултати са след такси, плъзгане и данък. Катализаторите са автоматични прокси – потвърдете ги с новини и отчети.
| Take-Profit 1 (+20% от WAP) | €203.62 → продайте 50% (≈ €5 000 експозиция) |
| Take-Profit 2 (+40%) условна | €237.55 → затворете останалото (справедлива цена €106.82) |
| Stop-Loss (−20% от WAP) | €135.75 → загуба ≈ €2 000 |
| Асиметрия | -1.9 : 1 (потенциал -37% срещу −20%) |
Тезата отпада и при фундаментално събитие: ROIC < WACC две тримесечия, Beneish > −1.78 или срив на катализатора.
| Очаквана печалба | +1.4% ≈ €141 |
| Медиана | +6.5% |
| Шанс за печалба | 65% |
| Шанс за ≥ +20% (≥ €2 000) | 10% |
| Стоп се изпълнява | 31% |
| Опашков риск (CVaR 5%) | -23.4% ≈ €-2 342 |
| Транш 2 / Транш 3 се пълнят | 68% / 52% |
| TP1 / TP2 се достигат | 68% / 52% |
| Сценарий | Резултат (% от капитала) | Печалба / загуба | Краен капитал |
|---|---|---|---|
| Мечи (най-лоши 5%) | -22.7% | €-2 266 | €7 734 |
| Базов (медиана) | +6.5% | €649 | €10 649 |
| Бичи (най-добри 5%) | +27.3% | €2 733 | €12 733 |
Целта 20–40% (€2 000 – €4 000) е амбициозна: никоя сделка не е сигурна. Резултатите са нетни – след такси, плъзгане и данък.
| Вариант | R:R | Очаквана нетна печалба | Шанс за стоп | Шанс ≥ +20% | Опашков риск (CVaR 5%) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Тесен (−9%) | -4.5:1 | -0.2% | 63% | 10% | -13% | |
| Адаптивен (−14%, ≈ 0.75σ за тримесечие) | -2.9:1 | +0.6% | 51% | 14% | -18% | |
| Широк (−20%) | -1.9:1 | +1.4% | 31% | 10% | -23% | избран |
Тесният стоп дава по-добро R:R на хартия, но често се изпълнява от обикновен шум. Избира се вариантът с най-добра нетна печалба спрямо опашковия риск.
| Ако вложите целия капитал | загуба при стоп ≈ €2 000 (20% от капитала) |
| Препоръка при риск 2% от капитала | €1 000 (10% от капитала) |
Правило: рискувайте не повече от 1–2% от капитала на сделка. Концентрирането във 1–2 акции увеличава риска от значителни загуби.
| Комисионна + спред | 0.15% на страна |
| Валутна конверсия | 0.25% на страна |
| Плъзгане при стоп (гап) | 0.3% |
| Данък върху печалбата | 10% (България; без пренасяне на загуби) |
| Пазарна алтернатива | ≈ 10.0% годишно (rf + 5% ERP) |
Дивидентите не са включени. Данъчните и брокерските параметри са общи допускания – проверете ги при вашия брокер.
Умерен 15% → ≈ ×2 за 5 г.; таргет 25% → ≈ ×3; агресивен 40% → ≈ ×5.4 (изисква изключителна дисциплина). Илюстрация на сложната лихва, не прогноза.
Допълнителни модули
Отделни, независими модули – грешка в един не засяга останалите.
Тримесечен анализ – динамика, изненади и реакция
Силен и подобряващ се тримесечен импулс
- Приходите през последното тримесечие (2026-07-31) са +105.9% спрямо същото тримесечие миналата година и +17.9% спрямо предходното.
- Оперативният марж е 66.2% (+0.6 п.п. спрямо предходното тримесечие).
- Свободният кеш през тримесечието е 22% от приходите; FCF/нетна печалба = 0.36.
- Внимание: свободният кеш е спаднал 56% спрямо предходното тримесечие – проверете капиталовите разходи и оборотния капитал.
- Печалбата е надминавала консенсуса в 92% от последните 24 отчета (серия: 15); средна изненада +7.8%.
- След отчет цената се е движела средно ±4.0% в следващия ден (последни ~3 г.).
| Тримесечие | Приходи | YoY | QoQ | Бруто марж | Опер. марж | Нетен марж | EPS | EPS YoY | FCF | FCF марж |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-07-31 | €85.92 / $96.22 | +105.9% | +17.9% | 75.0% | 66.2% | 62.0% | €2.20 | +127.8% | €19.11 / $21.40 | 22% |
| 2026-04-30 | €72.87 / $81.62 | — | +19.8% | 74.9% | 65.6% | 71.5% | €2.13 | — | €43.38 / $48.59 | 60% |
| 2026-01-31 | €60.83 / $68.13 | — | +19.5% | 75.0% | 65.0% | 63.1% | €1.57 | — | €31.17 / $34.90 | 51% |
| 2025-10-31 | €50.90 / $57.01 | — | +22.0% | 73.4% | 63.2% | 56.0% | €1.16 | — | €19.75 / $22.12 | 39% |
| 2025-07-31 | €41.74 / $46.74 | — | — | 72.4% | 60.8% | 56.5% | €0.96 | — | €12.03 / $13.47 | 29% |
Безплатният източник дава 5–7 тримесечия отчети (YoY е възможно само за най-новите 1–3), но до 24 тримесечия история на EPS изненадите. Стрелките на тримесечния импулс: приходи: ↗ нагоре · оперативен марж: ↗ нагоре · EPS: ↗ нагоре · FCF: → неутрално ·
92% от отчетите
от последните 24 тримесечия; текуща серия 15.
+7.8%
Разлика между реалния EPS и консенсуса.
±4.0%
Средна абсолютна промяна на цената в следващия ден (последни ~3 г.). Сравнете с имплицитното движение от опциите.
Health Radar – светофар за сигурност
< 1.8 висок риск от фалит; > 2.9 безопасно
> −1.78 риск от счетоводни манипулации
0–3 слаб; 7–9 силен
< 1.5× – едва плаща лихви
> 3× рисково; > 5× опасно
< 1 – възможен проблем с плащанията
отрицателен FCF = изгаря кеш
ROIC < WACC унищожава стойност
🔒 Бутонът за покупка е деактивиран: Beneish M-Score – > −1.78 риск от счетоводни манипулации
Tranche Portfolio Terminal – WAP и поръчки
| Транш | Дял % | Планирана цена | Изпълнен? | Цена на изпълнение | Сума | Акции |
|---|
Карта на цените
Генератор на брокерски поръчки
Цените на поръчките са във валутата на листинга (USD). Планираните нива идват от асиметричния модул. Не е инвестиционен съвет – проверете параметрите при вашия брокер (Interactive Brokers, Trading 212, Degiro).
Catalyst Lifecycle Tracker
Активни катализатори: Operating Leverage Turning Point
Operating Leverage Turning Point
Приходите растат по-бързо от разходите; скок на оперативния марж над 200 б.п.
Оперативен марж 66.2% срещу 60.8% преди година (+539 б.п.); приходи +105.9% срещу разходи +77.5%.
Capital Allocation Shift
Прекратяване на разводняващи M&A и насочване на FCF към обратни изкупувания при P/E < 15.
Обратни изкупувания = 32% от FCF, M&A = 11% от FCF, P/E 26.3, брой акции -0.7% YoY.
Corporate Spin-Off / Asset Carve-Out
Отделяне на звено; пазарът премахва „конгломератната отстъпка“.
Новините не са достъпни в момента.
Short Squeeze / Fundamental De-risking
Short float > 15%, Days to Cover > 5 + положителен отчет, който опровергава мечата теза.
Short float 1.3%, Days to Cover 2.8, последна изненада в печалбата +6.2%.
Лентата показва приближаването във времето (пълна = днес, празна = 120+ дни). Автоматичната проверка не обхваща FDA/регулаторни решения, Investor Day и lock-up дати – добавете ги ръчно.
Institutional Order Flow, Dark Pool и GEX
Няма следа от натрупване (0/5)
Няма изпълнени условия.
| Put Wall (подкрепа) | 190.00 (USD) |
| Call Wall (съпротива) | 210.00 |
| Gamma Flip | 215.00 |
| Нетна GEX | +310 млн $ / 1% |
| Put/Call (OI / обем) | 0.70 / 0.59 |
| ATM имплицитна волатилност | 47% |
Положителна гама – пазарът се стабилизира (маркет мейкърите продават на ръст/купуват на спад). Изчислено от публичната опционна верига (OI × Black-Scholes гама) до 60 дни; приема се, че маркет мейкърите са дълги на кол и къси на пут опции – приблизителна оценка.
| Последна седмица | 2026-10-12 (закъснение 22 дни) |
| ATS дял от обема | 13.3% (средно 12.9%) |
| Най-големи ATS | Акции |
|---|---|
| UBSA UBS ATS | 10 597 257 |
| INCR INTELLIGENT CROSS LLC | 7 472 469 |
| BIDS BIDS ATS | 5 703 497 |
| SGMT SIGMA X2 | 5 564 446 |
| IATS IBKR ATS | 4 805 945 |
FINRA публикува ATS обемите със седмично/месечно закъснение – това е структурен индикатор, не сигнал в реално време. Отделните блокови сделки >$5M (prints) не са свободно достъпни.
| Chaikin Money Flow (20) | -0.18 (> +0.10 натрупване, < −0.10 разпределение) |
| Дни на натрупване / разпределение (40 дни) | 0 / 0 |
| Обем на ръст / обем на спад (20 дни) | 0.33× |
Това е прокси от дневни цени и обеми, не истински блокови сделки (prints) – те изискват платен източник на данни. Не го възприемайте като „dark pool prints“.
Smart Money – инсайдери (SEC Form 4) и Dark Pool
Няма достатъчно потвърждение за натрупване
- ⚠ Непланови продажби над 20% от дела на инсайдер (1).
Източници: SEC ✔ · FINRA ATS ✔ · Polygon dark-pool ✘
$0.00 млн
$1 153.6 млн · планови: 9
| Дата | Инсайдер | Код | Акции | Цена | Стойност |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-09-18 | STEVENS MARK A Директор | Продажба | 1 356 000 | $219.72 | $297 942 896 58% от дела |
| 2026-09-02 | STEVENS MARK A Директор | Продажба | 300 000 | $226.27 | $67 881 120 8% от дела |
| 2026-09-02 | STEVENS MARK A Директор | Продажба | 300 000 | $224.07 | $67 221 450 8% от дела |
| 2026-08-31 | STEVENS MARK A Директор | Продажба | 447 400 | $220.10 | $98 470 906 9% от дела |
| 2026-06-18 | STEVENS MARK A Директор | Продажба | 565 615 | $210.44 | $119 026 437 10% от дела |
| 2026-06-18 | STEVENS MARK A Директор | Продажба | 319 385 | $209.70 | $66 973 501 5% от дела |
Парснати са Form 4 от SEC EDGAR; броят се само сделки с код P (покупка) и S (продажба на отворения пазар). Продажбите често са планови (10b5-1) или за данъци – помнете, че покупките са по-силен сигнал от продажбите.
Няма Polygon ключ. Добавете polygon_key в config.json (платен план Stocks Developer) за блокови сделки >$1M. Безплатният FINRA ATS дял е в модула „Институционален поток“.
Безплатният дял на ATS обема (FINRA) е в секцията „Институционален поток“.
Guidance Diff & тон на ръководството (SEC 8-K)
| Дата | Положителни | Отрицателни | Условни/несигурни | Нетен тон |
|---|---|---|---|---|
| 2026-08-26 | 9.1 | 2.4 | 6.7 | +57% |
| 2026-05-20 | 12.4 | 3.3 | 6.4 | +57% |
| 2026-02-25 | 12.7 | 2.5 | 4.3 | +66% |
Думи на 1000 от текста. Подобен тон.
| Тримесечие | Обещани приходи | Отчетени | Спрямо обещаното |
|---|---|---|---|
| 2026-08-26 | $91.0 млрд | $96.2 млрд | +5.7% |
| 2026-05-20 | $78.0 млрд | $81.6 млрд | +4.6% |
Постоянно надминаване на собствените прогнози показва консервативно ръководство.
Обещани приходи: $108.0 млрд ± 2% (предходно обещание $91.0 млрд → +18.7%) ≈ €96.4 млрд
- NVIDIA’s outlook for the third quarter of fiscal 2027 is as follows:
- •Revenue is expected to be $108.0 billion, plus or minus 2%.
- NVIDIA is not assuming any Data Center compute revenue from China in its outlook.
- •Second-quarter revenue was $89.0 billion, up 18% from the previous quarter and up 117% from a year ago.
- •Announced the NVIDIA Vera Rubin platform is ramping into full production with racks running at partners including CoreWeave, Google Cloud, Microsoft Azure, Oracle Cloud Infrastructure and Nebius.
- •Revealed that NVIDIA Spectrum™-6 switch systems — supporting both pluggable and co-packaged optics as part of the NVIDIA Vera Rubin platform — are arriving across the world’s gigascale AI factories.
- •Announced the NVIDIA Vera Rubin platform is ramping into full production with racks running at partners including CoreWeave, Google Cloud, Microsoft Azure, Oracle Cloud Infrastructure and Nebius.
- •Revealed that NVIDIA Spectrum™-6 switch systems — supporting both pluggable and co-packaged optics as part of the NVIDIA Vera Rubin platform — are arriving across the world’s gigascale AI factories.
- •Announced the NVIDIA Vera Rubin platform, including the NVIDIA Vera CPU, the world’s first processor purpose-built for agentic AI, and NVIDIA BlueField®-4 STX, accelerated storage infrastructure for agentic AI factories.
- •Entered production with NVIDIA Dynamo 1.0, open source software that boosts generative and agentic inference on NVIDIA Blackwell GPUs by up to 7x, with widespread global adoption.
Документ: SEC EDGAR. Анализът е върху прессъобщението за резултатите (SEC 8-K Ex-99), не върху конферентния разговор. Тонът е по речник (положителни/отрицателни/условни думи), без FinBERT – служи за ориентир. Диференциалът показва изречения за очаквания, които са нови или са изчезнали спрямо предходното тримесечие.
Макро барометър – режим на пазара
NEUTRAL (0 от ±5)
Смесени сигнали – стандартен размер на позициите и MoS ≥ 25%.
| Индикатор | Стойност | Сигнал |
|---|---|---|
| Крива на доходността 10Y−2Y | 0.32 п.п. | Плоска крива – неутрално |
| Нетна ликвидност на Fed (баланс − TGA − RRP) | 5 745.73 млрд $ | Ликвидността пада (-79 млрд за 13 седмици) |
| VIX (индекс на страха) | 20.76 | Повишена тревожност |
| VIX term structure (VIX/VIX3M) | 0.98 | Плоска структура |
| S&P 500 спрямо SMA200 | 3.49 % | Над 200-дневната средна – възходящ режим |
| Изисквана Margin of Safety в този режим | ≥ 25% |
| MoS на акцията | -74% ✘ не покрива |
| Бета | 2.25 подхожда на режима |
| T-Bill 3м / T-Note 10г | 4.03% / 4.96% |
Режимът е правило върху 5 публични индикатора (FRED, Yahoo) – ориентир, не прогноза за пазара. Нетната ликвидност е приближена: WALCL − TGA − RRP.
Бенчмарк – акция срещу безрискова доходност и индекси
Пасивната алтернатива е по-разумна при сегашните данни
- 53% от риска на акцията е специфичен за компанията (не се обяснява от пазара) – това е рискът, за който трябва да бъдете възнаградени.
- Шанс акцията да победи S&P 500 за 12 месеца: 42% (очаквано превъзходство +0.8 п.п.); шанс да изостане с повече от 10 п.п.: 45%.
- Планът за 1–2 сделки има очаквана нетна печалба +1.4% срещу пазарна алтернатива ≈ 10.0% и безрискова доходност 5.0% – липсва преимущество от -8.5 п.п.
| Безрискова доходност (T-Bill) | 4.96% |
| Спред на целта 20–40% над безрисковата | +15.0 до +35.0 п.п. |
| Очаквана доходност на пазара (rf + 5%) | 10.0% |
| Нужна алфа за достигане на 20% | +10.0 п.п. над пазара |
| Очаквана нетна печалба на плана | +1.4% |
| Преимущество на плана над пазара | -8.5% п.п. |
| S&P 500 (SPY) | FTSE All-World (VWCE) | |
|---|---|---|
| Корелация (седмична) | 0.69 | 0.55 |
| Специфичен риск (1−R²) | 53% | 69% |
| Волатилност акция / индекс | 39% / 15% | 39% / 13% |
| Шанс да победи индекса | 42% | 43% |
| Шанс да изостане с >10 п.п. | 45% | 46% |
| Шанс да победи безрисковата | 48% | 48% |
| Sharpe акция / индекс | 0.15 / 0.34 | 0.15 / 0.34 |
Симулацията е двумерен GBM с историческа корелация и вол. за последните 2 г.; очакваната доходност на акцията е от модела за прогноза, на индекса – CAPM (rf + премия за риск).
Бектест на 3-те транша и стрес тест (Monte Carlo)
Планът (стоп −20%, Транш 2 при −8.7%, Транш 3 при −16.0%, TP2 +40%) е приложен върху реалната история на акцията – 674 стартови дати за 28 години.
| Период | Старта | Средно | Най-лошо | Стоп |
|---|---|---|---|---|
| COVID срив (фев–мар 2020) | 3 | -9.7% | -23% | 67% |
| Инфлационен спад (2022) | 12 | -18.5% | -25% | 100% |
| Финансова криза (2008) | 22 | -17.4% | -43% | 95% |
| Dot-com (2000–2001) | 28 | +0.9% | -27% | 43% |
Нетен резултат (% от капитала) за 12 месеца при старт в съответната дата.
| Сценарий | Дрейф / вол. | Очаквана нетна | Стоп преди TP | Стоп | TP1 | TP2 | Шанс за загуба | Опашков риск |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Базов сценарий | 11% / 37% | +1.2% | 32% | 32% | 68% | 51% | 35% | -24% |
| Висока волатилност (×1.5) | 11% / 56% | -0.8% | 41% | 46% | 65% | 53% | 45% | -25% |
| Мечи тренд (−15% годишно) | -15% / 37% | -6.6% | 53% | 55% | 48% | 30% | 59% | -24% |
| Кризисен (вол. ×2, −25% годишно) | -25% / 74% | -5.2% | 52% | 59% | 54% | 41% | 57% | -27% |
Бектестът прилага същия план (нива в % спрямо входа, стоп, TP1/TP2) върху всеки 10-ти ден от реалната история на акцията; стоповете се проверяват по цени на затваряне (вътрешнодневни гапове не са моделирани). Справедливата цена в миналото не е известна, затова целта е ограничена до +25..+45%. Резултатите са нетни след такси и данък.
Заключване на печалбата – Free Ride & Chandelier
| Take-Profit 1 | +20% от WAP → продайте 35% |
| След TP1: стоп на Breakeven | WAP + 1% (Free Ride) |
| Остатък: Chandelier Exit | Най-висок максимум 22 дни − 2.5×ATR(14) |
| Планиран WAP | €169.68 / $190.03 |
| Първоначален стоп | €135.75 / $152.03 |
| Take-Profit 1 | €203.62 / $228.04 |
| Стоп след TP1 (Breakeven+1%) | €171.38 / $191.93 |
| HH(22) / ATR(14) | 217.31 / 5.74 € |
| Chandelier Exit днес | €202.97 / $227.31 |
| Стандартен изход (50% на TP1, фиксиран стоп) | Заключване (35% на TP1 + Free Ride + Chandelier) | |
|---|---|---|
| Очаквана печалба | +1.6% | +1.1% |
| Шанс за загуба | 34% | 29% |
| Шанс ≥ +20% | 10% | 5% |
| Опашков риск (CVaR 5%) | -23.4% | -23.4% |
| Достига TP1 | 69% | 69% |
| Изход на Breakeven/Chandelier след TP1 | 4% | 39% |
Free Ride обикновено намалява шанса за загуба, но може да ви извади рано при обикновена корекция и да понижи средната печалба – сравнете двата стълба. Chandelier Exit = най-висок максимум за 22 дни − 2.5×ATR(14). След TP1 (продава се 35%) стопът на останалите 65% се вдига на WAP+1% (Free Ride) и следва Chandelier. В симулацията ATR е приближен с текущия ATR% от цената.
Асиметричен скенер (MoS ≥ 20, ROIC > WACC, Piotroski ≥ 7, Altman ≥ 2.9)
Не отговаря на критериите
MoS -74% < 20% · Piotroski 4.0 < 7
Риск профил и позициониране
| Годишна доходност (2 г.) | +21.4% |
| Волатилност | 43.9% |
| Sharpe | 0.37 |
| Sortino | 0.53 |
| Максимален спад (2 г.) | -37% |
| Calmar | 0.58 |
| VaR 95% (1 месец) | -13.0% |
| CVaR 95% (1 месец) | -14.8% |
| Бета | 2.25 |
| Размер на позицията | 0.0% – 0.0% |
| Stop-Loss (≈2.5×ATR) | €170.99 / $191.50 (−8.0%) |
| Първи Take-Profit | — |
| Хоризонт до FV | n/a (няма дисконт) |
| MoS ≥ +20% | |
| Piotroski ≥ 7 / Altman Z > 2.9 | |
| RSI(14) < 35 | |
| Тест на 200 SMA / долна лента на Болинджър | |
| Нетни инсайдерски покупки |
STRONG ACCUMULATE изисква ≥ 4 от 5. Сиво = липсват данни.
| Разрушаване на тезата (ROIC < WACC) | |
| Екстремна еуфория (цена > FV+40% и седмичен RSI > 80) | |
| Счетоводен червен флаг (Beneish / NI↑ при CFO↓) | |
| Рискови M&A (не се оценява автоматично) |
Активни тригери: accounting_flag, mos_lt_-25
- Висок брутен марж (>50%) – признак за ценова сила / ров
- ROIC > 15% – устойчива възвръщаемост над цената на капитала
- Разширяващ се оперативен марж
Автоматични количествени индикации – качествената оценка остава за анализатора.
Финансови данни и профил
| Година | Приходи | Опер. печалба | Нетна печалба | FCF | EPS |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | €192.8 / $215.9 | €116.4 / $130.4 | €107.2 / $120.1 | €86.3 / $96.7 | 4.38€ |
| 2025 | €116.5 / $130.5 | €72.7 / $81.5 | €65.1 / $72.9 | €54.3 / $60.9 | 2.63€ |
| 2024 | €54.4 / $60.9 | €29.4 / $33.0 | €26.6 / $29.8 | €24.1 / $27.0 | 1.06€ |
| 2023 | €24.1 / $27.0 | €5.0 / $5.6 | €3.9 / $4.4 | €3.4 / $3.8 | 0.16€ |
| 2022 | — | — | — | — | —€ |
NVIDIA Corporation operates as a data center scale AI infrastructure company in the United States, Taiwan, China, Hong Kong, Europe, and internationally. It operates through Compute & Networking, and Graphics segments. The Compute & Networking segment provides data center accelerated computing and networking platforms and artificial intelligence solutions and software, and automotive platforms and autonomous and electric vehicle solutions, including software. The Graphics segment offers GeForce GPUs for gaming and PCs; Quadro/NVIDIA RTX GPUs for enterprise workstation graphics. The company's products are used in gaming, professional visualization, data center, and automotive markets. It sells its products to original equipment manufacturers, original device manufacturers, system integrators and distributors, independent software vendors, cloud service providers, add-in board manufacturers, distributors, automotive manufacturers and tier-1 automotive suppliers, and other ecosystem participants. It has a collaboration with Cisco to develop Ultra-Dense Small Form Factor Pluggable (USFP), a high-density optical module pluggable transceiver. It has a collaboration with ChipAgents to develop Build-A-Chip-Bench, a benchmark for AI agents carrying chip design tasks and The Company has a strategic alliance with MediaTek to build the next generations of AI computing platforms. NVIDIA Corporation was incorporated in 1993 and is headquartered in Santa Clara, California.
Описание от Yahoo Finance (на английски).
Какво означава всичко – матрица на факторите (89)
Всеки фактор е оценен по прагове (не по секторни персентили). По-долу: най-силните и най-слабите сигнали, връзките между тях и подробен прочит по модули.
- PEG Ratio (0.25) – Под 1 – растежът е „евтин“ спрямо цената
- Gross Margin (74.67) – Много висок брутен марж – типичен за ров (софтуер, марка, патенти)
- Operating Margin (65.21) – Отличен оперативен марж
- Net Profit Margin (63.66) – Отличен нетен марж
- EBITDA Margin (77.20) – Много висока кеш-генерираща способност
- FCF Margin (41.92) – Отлична кеш конверсия
- Price to Book (21.95) – Много висока премия над собствения капитал
- Price to Sales (16.59) – Много висока – всичко зависи от бъдещите маржове
- Beneish M-Score (-1.14) – Над прага −1.78 – статистически признаци за агресивно счетоводство (не е доказателство)
- EV/FCF (39.17) – Скъпа спрямо свободния кеш
- Earnings Yield − 10Y (-1.16) – Печалбата дава по-малко от безрисковата облигация – оценката разчита на растеж
- CFO / Net Income (0.70) – Слаба кеш подкрепа на печалбата – внимание за качеството на печалбата
- ⚠️ Висококачествен бизнес (ROIC 118%), но оценен скъпо (EV/EBITDA 21.3) – очакванията вече са в цената; по-малко място за разочарование.
- 🚩 Печалбата е слабо подкрепена с кеш (CFO/Net Income 0.70) – проверете начисленията и вземанията.
- ✅ PEG 0.25 при ръст на EPS 204% – растежът не е надплатен.
- ✅ Оперативен ливъридж: маржът се разширява (~1324 б.п./год.) заедно с ръст на оперативната печалба.
- ⚠️ Печалбата дава по-малко от безрисковата доходност (5.0%) – инвестицията разчита на бъдещ растеж.
- ✅ Нетна парична позиция с голям буфер от пари – висока устойчивост и гъвкавост (изкупувания, придобивания).
- ⚠️ Beneish M над −1.78 – статистически признаци за агресивно счетоводство; прочетете забележките към отчетите.
Модул 1: Текущо състояние – Оценка и мултиплекси
Показва колко скъпа е акцията спрямо печалби, приходи и кеш. Високи стойности значат, че очакванията вече са в цената.
| 1 | Trailing P/EКолко пъти годишната печалба (последните 12 месеца) е включена в цената. Пример: P/E 20 = плащате 20 лв. за всеки 1 лв. годишна печалба. Как да го четем: По-ниско = по-евтино, но много ниско може да е знак за проблеми. Сравнява се със сектора и с историята на компанията. Безсмислено при загуба. | 26.31 | Над средното – пазарът плаща премия за растеж/качество |
| 2 | Forward P/EСъщото като P/E, но с печалбата, която анализаторите очакват през следващите 12 месеца. Как да го четем: Ако е по-ниско от Trailing P/E, пазарът очаква растеж на печалбите. Зависи от точността на прогнозите. | 13.08 | Умерена оценка спрямо очакванията |
| 3 | PEG RatioP/E, разделено на очаквания годишен ръст на печалбата. Показва дали плащате разумна цена за растежа. Как да го четем: Около 1 = справедливо; под 1 = потенциално евтин растеж; над 2 = скъп спрямо растежа. | 0.25 | Под 1 – растежът е „евтин“ спрямо цената |
| 4 | Price to Book (P/B)Пазарната цена спрямо счетоводната стойност на собствения капитал на акция (активи минус задължения). Как да го четем: Под 1 = търгува се под счетоводната стойност. За банки и тежка индустрия е ключов; за технологични компании е по-малко полезен. | 21.95 | Много висока премия над собствения капитал |
| 5 | Price to Tangible BookКато P/B, но без нематериалните активи и репутацията (goodwill), които трудно се продават реално. Как да го четем: По-консервативна мярка от P/B. Под 1 често означава „скрита стойност“ (Asset Play). | 37.75 | Цената е далеч над материалните активи – стойността е в нематериални неща (марка, софтуер) |
| 6 | Price to Sales (P/S TTM)Пазарна капитализация, разделена на приходите за 12 месеца. Полезно, когато компанията още няма печалба. Как да го четем: По-ниско = по-евтино. Сравнява се само в рамките на един сектор, защото маржовете се различават силно. | 16.59 | Много висока – всичко зависи от бъдещите маржове |
| 7 | Forward P/SПазарна капитализация спрямо очакваните приходи за следващите 12 месеца. Как да го четем: По-ниско от P/S означава очакван ръст на приходите. | 8.06 | Много висока оценка спрямо очакваните приходи |
| 8 | EV/EBITDAСтойност на цялото предприятие (капитализация + дълг − пари) спрямо оперативната печалба преди амортизации. Как да го четем: Не зависи от структурата на дълга, затова е по-добро за сравнение между компании. По-ниско = по-евтино; над 15–20 е скъпо за повечето сектори. | 21.27 | Скъпа – очакванията са високи |
| 9 | EV/EBITСтойност на предприятието спрямо оперативната печалба (след амортизации). Как да го четем: По-строга мярка от EV/EBITDA за компании с много капиталови разходи. По-ниско = по-евтино. | 21.61 | Скъпа по оперативна печалба |
| 10 | EV/FCFСтойност на предприятието спрямо свободния паричен поток (кеша, останал след инвестициите). Как да го четем: Показва колко години свободен кеш струва фирмата. По-ниско е по-добре; отрицателно/липсващо = няма свободен кеш. | 39.17 | Скъпа спрямо свободния кеш |
| 11 | Price to Free Cash Flow (P/FCF)Пазарна капитализация спрямо свободния паричен поток. Как да го четем: Трудно се „гримира“ с счетоводни трикове. Под 15 е привлекателно, над 40 е скъпо. | 39.57 | Скъпа спрямо свободния кеш |
| 12 | Price to Operating Cash Flow (P/OCF)Пазарна капитализация спрямо кеша от основната дейност (преди инвестиции). Как да го четем: По-ниско = по-евтино. По-мек вариант на P/FCF, използван при компании с големи инвестиции. | 37.41 | Скъпа спрямо оперативния кеш |
| 13 | Earnings YieldПечалба на акция / цена (обратно на P/E), сравнена с доходността на 10-годишните държавни облигации (в процентни пунктове). Как да го четем: Положителна стойност = акцията печели повече от безрисковата облигация. Отрицателна = облигациите са по-изгодни спрямо тази акция. | -1.16 | Печалбата дава по-малко от безрисковата облигация – оценката разчита на растеж |
| 14 | FCF YieldСвободният паричен поток като процент от пазарната капитализация. Как да го четем: Като „лихва“ върху цената. Над 5–6% е привлекателно, под 2% е скъпо. | 2.53 | Умерен кеш доход |
| 15 | EV/ICСтойност на предприятието спрямо реално вложения капитал (собствен + заемен). Как да го четем: Над 1 пазарът плаща премия над вложеното, оправдана само ако ROIC е висок. Сравнява се заедно с ROIC. | 30.01 | Много голяма премия над вложения капитал |
Модул 2: Рентабилност и оперативна ефективност
Показва колко ефективно бизнесът превръща приходите и капитала в печалба и кеш – основа на „рова“.
| 16 | Gross MarginДял от приходите, който остава след директните производствени разходи. Как да го четем: Висок и растящ марж = ценова сила или ров. Софтуер 70%+, търговия 20–30%. | 74.67 | Много висок брутен марж – типичен за ров (софтуер, марка, патенти) |
| 17 | Operating MarginКолко от всеки лев приходи става оперативна печалба (преди лихви и данъци). Как да го четем: Показва ефективността на основния бизнес. Растящ марж е добър знак. | 65.21 | Отличен оперативен марж |
| 18 | Net Profit MarginКолко от всеки лев приходи остава като чиста печалба след всички разходи и данъци. Как да го четем: Крайният резултат за акционерите. Сравнява се със сектора. | 63.66 | Отличен нетен марж |
| 19 | EBITDA MarginОперативна печалба преди амортизации като дял от приходите. Как да го четем: Показва кеш-генериращата способност на бизнеса без счетоводните амортизации. | 77.20 | Много висока кеш-генерираща способност |
| 20 | Free Cash Flow MarginСвободният паричен поток като дял от приходите. Как да го четем: Колко реален кеш остава от всеки лев продажби. Над 15% е отлично. Част от „Rule of 40“ при растящи компании. | 41.92 | Отлична кеш конверсия |
| 21 | ROICКолко печалба (след данъци) носи всеки лев вложен капитал (собствен + заемен). Как да го четем: Най-важният показател за качество. Трябва да е над цената на капитала (WACC); 15%+ обикновено означава ров. | 117.88 | Изключителна възвръщаемост – типичен знак за ров |
| 22 | ROEНетна печалба спрямо собствения капитал на акционерите. Как да го четем: Висок ROE е добър, но може да е раздут от голям дълг – проверявайте го заедно с D/E. | 122.62 | Много висок ROE – проверете дали не е раздут от дълг или обратни изкупувания |
| 23 | ROAНетна печалба спрямо всички активи на компанията. Как да го четем: Показва колко ефективно се ползват активите. При банки 1% е нормално, при софтуер – 10%+. | 93.27 | Отличен ROA |
| 24 | ROCEОперативна печалба спрямо използвания капитал (активи минус краткосрочни задължения). Как да го четем: Подобен на ROIC; полезен при капиталоемки бизнеси. По-високо = по-добре. | 131.82 | Отличен ROCE |
| 25 | Asset TurnoverПриходи на всеки лев активи. Как да го четем: Показва колко ефективно активите генерират продажби. Нисък при тежка индустрия, висок при търговия. | 1.47 | Висок оборот на активите – лек, ефективен бизнес |
| 26 | Inventory TurnoverКолко пъти годишно запасите се продават и подменят. Как да го четем: По-високо = по-малко замразен капитал и по-малък риск от неликвидни стоки. Не важи за услуги/софтуер. | 2.92 | Бавно въртящи се запаси – риск от остаряване |
| 27 | Days Sales Outstanding (DSO)Средният брой дни, за които компанията събира парите от клиентите си. Как да го четем: По-ниско е по-добре. Растящ DSO може да е знак за трудности със събирането или „агресивно“ отчитане на приходи. | 46.34 | Нормален срок за събиране |
| 28 | Cash Conversion Cycle (CCC)Дни от плащането към доставчици до получаването на парите от клиенти (запаси + вземания − задължения). Как да го четем: По-ниско = по-малко капитал блокиран в оборота. Отрицателен CCC е изключителен (клиентите плащат преди компанията да плати). | 114.06 | Дълъг цикъл – много капитал е в оборот |
| 29 | Revenue per EmployeeГодишни приходи, разделени на броя служители. Как да го четем: Измерва продуктивността на труда. Сравнява се само в рамките на един сектор. | 7.21 млн | Много висока продуктивност на служител |
| 30 | Operating Cash Flow to Net IncomeПаричен поток от дейността спрямо нетната печалба. Как да го четем: Над 1 = печалбата е подкрепена с реален кеш (качествена). Трайно под 0.8 е предупреждение за „хартиена“ печалба. | 0.70 | Слаба кеш подкрепа на печалбата – внимание за качеството на печалбата |
Модул 3: Финансов баланс, ликвидност и дългов профил
Показва дали компанията може да издържи труден период – ликвидност, дълг и риск от фалит/манипулации.
| 31 | Current RatioКраткосрочни активи спрямо краткосрочните задължения. Как да го четем: Над 1.5 е здравословно; под 1 може да има проблем с плащанията в близките 12 месеца. | 3.91 | Комфортна краткосрочна ликвидност |
| 32 | Quick Ratio (Acid-Test)Като Current Ratio, но без запасите (по-бързо ликвидните активи). Как да го четем: Над 1 = може да плати краткосрочните си задължения без да продава стока. | 3.24 | Силна бърза ликвидност |
| 33 | Cash RatioСамо паричните средства спрямо краткосрочните задължения. Как да го четем: Най-строгият тест за ликвидност. Над 0.5 е силно; под 0.2 е тясно. | 1.94 | Много пари – голям буфер |
| 34 | Total Debt to Equity (D/E)Общ дълг спрямо собствения капитал. Как да го четем: Над 2 е високо задлъжнялост (освен при банки и комунални услуги). По-ниско = по-устойчиво. | 0.07 | Ниска задлъжнялост |
| 35 | Total Debt to CapitalДългът като дял от целия капитал (дълг + собствен капитал). Как да го четем: Над 60–70% означава висок финансов лост и по-голям риск при спад на печалбите. | 0.07 | Малък дял на дълга във финансирането |
| 36 | Net Debt to EBITDAКолко години печалба (EBITDA) са нужни да се изплати нетният дълг. Как да го четем: Под 2 е комфортно; над 3 е рисково; над 5 е опасно. | -0.22 | Нетна парична позиция – повече пари, отколкото дълг |
| 37 | Interest Coverage RatioКолко пъти оперативната печалба покрива лихвите. Как да го четем: Над 5 е безопасно; под 2 е риск; под 1.5 – компанията едва плаща лихвите. | 497.21 | Лихвите са покрити многократно |
| 38 | Cash Flow to DebtПаричният поток от дейността спрямо общия дълг. Как да го четем: Над 30% е силно (дългът може да се погаси за ~3 години); под 10% е слабо. | 12.17 | Дългът може да се изплати за по-малко от ~3 години |
| 39 | Piotroski F-ScoreСкала 0–9 по 9 счетоводни проверки: печалба, кеш, ефективност, дълг, ликвидност, размиване, маржове. Как да го четем: 7–9 = финансово здрава; 0–3 = слаба. Използва се като филтър за качество. | 4.00 | Смесена фундаментална динамика (4–6) |
| 40 | Altman Z-ScoreКомбинирана оценка за риск от фалит от баланса и печалбата. Как да го четем: Над 2.9 = безопасна зона; 1.8–2.9 = сива зона; под 1.8 = висок риск от фалит. | 67.59 | Безопасна зона – нисък риск от фалит |
| 41 | Beneish M-ScoreСтатистически модел за вероятността компанията да „гримира“ отчетите си. Как да го четем: Над −1.78 = повишен риск от манипулация (тревожен знак); под −2.22 = по-спокойно. Не е доказателство, а сигнал за проверка. | -1.14 | Над прага −1.78 – статистически признаци за агресивно счетоводство (не е доказателство) |
| 42 | Net Working Capital (NWC)Краткосрочни активи минус краткосрочни задължения (в пари). Как да го четем: Положителен = има оборотен буфер. Резките промени влияят на паричния поток. | 93.44 млрд | Положителен оборотен капитал – буфер |
| 43 | Debt Maturity LadderДял от дълга, който трябва да се плати в следващите 12 месеца. Как да го четем: Висок дял = риск от рефинансиране при скъпи лихви. Данните от безплатния източник са ограничени. | 9.05 | Малък дял краткосрочен дълг |
| 44 | Effective Borrowing CostСредната лихва, която компанията реално плаща по дълга си (лихвени разходи / дълг). Как да го четем: Колкото по-ниска, толкова по-добре. Над доходността на ROIC изяжда стойността. | 4.19 | Нормално финансиране |
| 45 | Credit Rating MetricСинтетичен кредитен рейтинг по покритието на лихвите: 1 = най-висок (AAA), 10 = фалит (D). Как да го четем: 1–4 = инвестиционен клас; 5–7 = спекулативен; 8–10 = опасен. Не е официален рейтинг на агенция. | 1.00 | Инвестиционен клас (по покритие на лихвите) |
Модул 4: Исторически темпове на растеж (3г. и 5г. CAGR)
Показва как са растели приходите, печалбата и кешът – дали бизнесът се развива или стагнира.
| 46 | 3Y Revenue CAGRСредногодишен ръст на приходите за последните 3 години. Как да го четем: Над 20% = бърз растеж; 8–15% = стабилен; отрицателен = свиване. | 100.05 | Много бърз ръст на приходите |
| 47 | 5Y Revenue CAGRСредногодишен ръст на приходите за 5 години. Как да го четем: Показва дългосрочен тренд. Безплатният източник често дава само 4 години история, затова може да липсва. | няма данни | — |
| 48 | 3Y EPS CAGRСредногодишен ръст на печалбата на акция за 3 години. Как да го четем: Растяща печалба на акция е основният двигател на цената в дългосрочен план. | 204.24 | Много бърз ръст на печалбата на акция |
| 49 | 5Y EPS CAGRСъщото за 5 години. Как да го четем: Дългосрочна устойчивост на растежа; може да липсва при ограничена история. | няма данни | — |
| 50 | 3Y FCF CAGRСредногодишен ръст на свободния паричен поток за 3 години. Как да го четем: Реалният растеж на кеша. Най-важен за DCF оценката. | 193.91 | Свободният кеш расте добре |
| 51 | 5Y Book Value per Share CAGRСредногодишен ръст на счетоводната стойност на акция. Как да го четем: Показва как компанията натрупва стойност за акционерите (особено важно за банки и застрахователи). | няма данни | — |
| 52 | Operating Income Growth (TTM vs Prior Year)Промяна в оперативната печалба спрямо предходната година. Как да го четем: Положителна = подобряваща се основна дейност; рязък спад е сигнал за проблеми. | 60.08 | Силен ръст на оперативната печалба |
| 53 | CapEx Trend (3Y CAGR)Среден годишен ръст на капиталовите разходи за 3 години. Как да го четем: Растящ CapEx е инвестиция в растеж, но ако не е съпроводен с растящ ROIC, може да е изгубен капитал. | 48.82 | Рязко растящи инвестиции – следете връщането им (ROIC) |
| 54 | Margin Expansion RateСредногодишна промяна на оперативния марж в базисни точки (100 б.п. = 1 пр. пункт). Как да го четем: Положителна = подобрява се ефективността (оперативен ливъридж); отрицателна = натиск върху маржовете. | 1 323.54 | Маржът се разширява – оперативен ливъридж |
Модул 5: Възвръщаемост за акционерите и разпределение на капитала
Показва колко от създадената стойност стига до акционерите – дивиденти, обратни изкупувания, размиване.
| 56 | Dividend YieldГодишният дивидент като процент от цената на акцията. Как да го четем: Над 3–4% е висока; прекалено висока (над 8%) често значи, че пазарът очаква съкращаване. | 0.48 | Символична дивидентна доходност |
| 57 | Dividend Payout RatioДял от печалбата, изплатен като дивидент. Как да го четем: Под 60–65% е устойчиво; над 100% = плаща повече, отколкото печели. | 3.54 | Устойчив дял на печалбата за дивидент |
| 58 | FCF Payout RatioДивидентите като дял от свободния паричен поток. Как да го четем: По-честен от payout по печалба. Под 60% е безопасно. | 0.77 | Дивидентът е сигурно покрит от кеша |
| 61 | Buyback YieldКолко процента от капитализацията компанията е откупила за последната година. Как да го четем: Положителен = връща капитал на акционерите и намалява броя акции. Добре само ако се прави при разумна оценка. | 0.80 | Малки обратни изкупувания |
| 62 | Total Shareholder YieldДивидентна доходност + доходност от обратни изкупувания. Как да го четем: Общият капитал, върнат на акционерите. Над 4–5% е добре, ако е покрито от кеш. | 1.28 | Добра обща доходност за акционерите |
| 63 | Net Share Dilution RateГодишна промяна в броя акции (положителна = размиване, отрицателна = намаляване). Как да го четем: Размиване на акционерите намалява вашия дял. Отрицателна стойност е добра (изкупуване). | -0.71 | Броят акции е почти непроменен |
| 64 | Stock-Based Compensation as % of RevenueРазходите за акции като заплащане на служителите спрямо приходите. Как да го четем: Над 10–15% означава скрит разход, който „размива“ акционерите дори и при положителен FCF. | 2.11 | Малък скрит разход за акции |
| 65 | Reinvestment RateКакъв дял от оперативната печалба след данъци се реинвестира в бизнеса (CapEx − амортизация + промяна в оборотния капитал). Как да го четем: Висок дял е добре само при висок ROIC; ниският показва зряла компания, която връща кеш. | 17.69 | Умерено реинвестиране |
Модул 6: Технически индикатори и Momentum (реално време)
Показва какво прави цената сега – тренд, импулс и волатилност. Важи за тайминг, не за качеството на бизнеса.
| 66 | RSI (14-дневен)Индикатор 0–100 за скоростта на последните движения на цената. Как да го четем: Под 30–35 = препродадена (потенциален отскок); над 70 = прекупена; 30–70 неутрално. | 40.82 | Слабо-неутрален импулс |
| 67 | MACD (12, 26, 9)Разлика между бърза и бавна средна, спрямо сигналната линия (като % от цената). Как да го четем: Положителна и растяща = възходящ импулс; пресичане под нулата = отслабване. | -0.74 | Импулсът е отрицателен |
| 68 | Price vs 50 SMAНа колко процента е цената над/под 50-дневната средна. Как да го четем: Положителна = краткосрочен възходящ тренд; много голямо отклонение (напр. +15%) предупреждава за корекция. | -6.02 | Леко под 50-дневната средна |
| 69 | Price vs 200 SMAНа колко процента е цената над/под 200-дневната средна. Как да го четем: Над линията = дългосрочен бичи тренд; под нея = мечи. Често се държи като институционална подкрепа. | 1.75 | Над 200-дневната средна – дългосрочен възходящ тренд |
| 70 | Golden / Death Cross StatusПоказва дали 50-дневната средна е над (Golden Cross) или под (Death Cross) 200-дневната. Как да го четем: +1 = Golden (бичи структура); −1 = Death (мечи структура). Закъснява спрямо цената. | 1.00 | Golden Cross – 50-дневната е над 200-дневната |
| 71 | ATR (14)Среден дневен диапазон на движение на цената, като % от цената. Как да го четем: Мярка за волатилност. Използва се за определяне на stop-loss (≈2.5×ATR). | 3.09 | Висока дневна волатилност – по-широк стоп и по-малка позиция |
| 72 | Bollinger Band %BКъде е цената спрямо лентите на Болинджър: 0 = долна лента, 1 = горна лента. Как да го четем: Под 0.05 = крайно ниско; над 0.95 = крайно високо спрямо последните 20 дни. | 0.22 | В рамките на лентите |
| 73 | VWAPСредна цена, претеглена по обем (тук: 20-дневна, от дневни данни). Показва отклонението на цената от нея. Как да го четем: Над VWAP = купувачите са активни; под = продавачите. Истинският вътрешнодневен VWAP изисква данни в реално време. | -4.45 | Под средната претеглена цена – продавачите доминират |
| 74 | Relative Volume (RVOL)Днешният обем спрямо средния за последните 30 дни. Как да го четем: Над 2 = необичаен интерес (новини, институции); под 0.5 = липса на интерес. | 0.43 | Слаб интерес (обем под нормата) |
| 75 | OBV (On-Balance Volume)Натрупан обем, който се прибавя в дни на ръст и се изважда в дни на спад. Тук: промяната за 60 дни, нормирана от −1 до 1. Как да го четем: Положителна = натрупване от големи играчи; отрицателна = разпределение (продажби). Разминаване с цената е ранен сигнал. | -0.04 | Неутрален обем |
| 76 | ADX (14)Измерва силата на тренда, независимо от посоката. Как да го четем: Над 25 = ясен тренд; над 40 = много силен; под 20 = липса на тренд (страничен пазар). | 22.06 | Ясен тренд |
| 77 | Stochastic Oscillator (%K, %D)Къде е цената в 14-дневния диапазон (0–100). Как да го четем: Под 20 = препродадена; над 80 = прекупена. Работи най-добре в страничен пазар. | 33.99 | Неутрална |
| 78 | 52-Week Range PercentileКъде се намира цената между 52-седмичното дъно (0) и връх (100). Как да го четем: Близо до 0 = около дъното; близо до 100 = около върха. Контекст за „падащ нож“ или „силен тренд“. | 58.03 | В средата на годишния диапазон |
| 79 | Historical Volatility (30D/90D)Годишна волатилност на цената, изчислена от последните 30 дни. Как да го четем: Над 40% = много рисков актив; под 20% = спокоен. Влияе на размера на позицията и на прогнозите. | 30.18 | Умерена волатилност |
| 80 | Downside Deviation & Sortino InputГодишна волатилност само на отрицателните дневни движения (основа за Sortino). Как да го четем: По-важна от обикновената волатилност за инвеститора – измерва само „лошия“ риск. | 26.04 | Умерени отрицателни колебания |
Модул 7: Пазарна структура, ликвидност и институционална активност
Показва кой държи и търгува акцията – ликвидност, къси позиции, институции и вътрешни лица.
| 81 | Bid-Ask Spread %Разликата между най-добрата купува и продава цена, като % от цената. Как да го четем: Под 0.1% = много ликвидна акция; над 1% = скъпо за търгуване. (Работи само при отворен пазар.) | 5.71 | Скъпо за търгуване – широк спред |
| 82 | Short Interest % of FloatКолко процента от свободно търгуемите акции са продадени на късо. Как да го четем: Над 10% = значителен песимизъм или риск от „short squeeze“; над 20% = екстремно. | 1.30 | Малко къси позиции |
| 83 | Days to Cover (Short Ratio)Колко дни среден обем са нужни, за да се закрият всички къси позиции. Как да го четем: Над 5 дни = голям потенциал за рязко покачване при добри новини. | 2.84 | Късите позиции се покриват бързо |
| 84 | Institutional Ownership %Дял от акциите, държан от фондове, пенсионни фондове и ETF. Как да го четем: Висок дял = доверие от професионалисти, но и риск от масови разпродажби. | 71.51 | Добро институционално присъствие |
| 86 | Insider Ownership %Дял от акциите, притежаван от мениджмънта и борда. Как да го четем: Висок дял (5–20%) = интересите са съчетани с тези на акционерите. | 4.01 | Вътрешните лица имат значителен дял – съвпадащи интереси |
| 87 | Insider Transactions (Net Buy/Sell L3M)Нетна стойност на покупките минус продажбите на вътрешни лица за последните ~3 месеца. Как да го четем: Положителна = директорите купуват със свои пари (силен сигнал); продажбите са по-слаб сигнал (често планови). | -959.95 млн | Нетни продажби от вътрешни лица (често планови) |
Модул 8: Прогнози, макрорамка и алтернативни сигнали (3–24 мес.)
Показва какво очаква пазарът за бъдещето – прогнози на анализатори, цена на капитала и чувствителност.
| 92 | Consensus EPS Growth (N12M/N24M)Очакван растеж на печалбата за следващата година (или 1–2 години). Как да го четем: Основа за Forward P/E и PEG. Прекалено оптимистични прогнози са риск. | 127.80 | Силен очакван ръст на печалбата |
| 93 | Consensus Revenue Growth (N12M/N24M)Очакван растеж на приходите според консенсуса за следващата година. Как да го четем: Над 15% = растеж; отрицателен = очаквано свиване. | 105.90 | Силен очакван ръст на приходите |
| 95 | Consensus Price Target Upside %Колко процента над/под текущата цена е средният таргет на анализаторите. Как да го четем: Голям потенциал е плюс, но анализаторите често грешат и следват цената. | 57.17 | Значителен потенциал според таргета на анализаторите |
| 96 | WACCСредната цена на капитала на компанията (собствен + заемен), използвана за дисконтиране в DCF. Как да го четем: Колкото е по-висока, толкова по-ниска е справедливата цена. Стойност в дроб (0.10 = 10%). | 0.15 | Висока цена на капитала – намалява справедливата цена |
| 97 | Economic Value Added (EVA) TrendРазлика ROIC − WACC (в пр. пункта): колко стойност се създава над цената на капитала. Как да го четем: Положителна = създава стойност; отрицателна = унищожава стойност. Сигнал за „Thesis Break“, ако е под 0 две периода подред. | 102.95 | Създава голяма стойност над цената на капитала |
| 98 | Macro & Sector Beta SensitivityБета на акцията: колко силно се движи спрямо пазара. Как да го четем: 1 = като пазара; над 1.3 = по-рисков; под 0.8 = защитен. (Пълната макрочувствителност към лихви/инфлация изисква отделен модел.) | 2.25 | По-рискова от пазара – усилва колебанията |
Информацията е аналитична и не представлява инвестиционен съвет. Моделите използват безплатни данни с възможни грешки; винаги проверявайте в отчетите на компанията.